Projekt zapoczątkowany przez SKN Energetyki w 2023r. stworzony w celu dalszego spełnienia wizji naszej organizacji, jaką jest dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców z wiedzą z dziedziny energetyki - organizujemy i uczęszczamy na konferencję, bierzemy udział w audycjach radiowych, a teraz przyszedł czas na dzielenie się wiedzą w formie regularnie nagrywanych podcastów!
Energetyczne rozmowy będą poruszać wszelakie tematy związane z sektorem energetycznym - od aspektów politycznych, środowiskowych, społecznych, prawnych, na technicznych kończąc.
Ko0rdynatorem "Energetycznych Rozmów" jest Paweł Białas; logo zaprojektowane zostało przez Pawła Staszewskiego
PIERWSZY SEZON PODCASTU:
Energetyka w kampanii wyborczej - analiza programów partii politycznych
W pierwszym odcinku Energetycznych Rozmów, Paweł Białas oraz Kacper Jabłoński przeprowadzają analizę programów wyborczych partii politycznych w zakresie energetyki przed wyborami. Przedstawione są postulaty poszczególnych ugrupowań, kwestie, które są dla nich ważne oraz jakie zmiany proponują w dziedzinie energetyki. Programy partii są omawiane zgodnie z kolejnością na listach wyborczych.
Czy elektryk tylko do miasta?
W tym odcinku Energetycznych Rozmów tematem przewodnim jest perspektywa posiadania samochodu elektrycznego w aglomeracji. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? W jakich warunkach się opłaca, a kiedy jednak nie warto decydować się na samochód elektryczny? Czy rodzima infrastruktura i mix energetyczny są gotowe na tą rewolucję motoryzacyjną?
W rozmowie wzięli udział członkowie SKN Energetyki - Paweł Białas, Paweł Pikoń i Sabina Roksolana-Sinkiewicz.
Wodorowe innowacje w transporcie - przyszłość czy teraźniejszość?
W tym odcinku poruszamy temat wykorzystania wodoru jako alternatywnego źródła energii w transporcie. Jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą wykorzystanie wodoru w transporcie? Przyjrzymy się również, jakie kraje i firmy już teraz inwestują w wodorowe technologie i jakie są perspektywy rozwoju tej gałęzi przemysłu. W rozmowie Pawła Białasa oraz Mateusza Pawlika poruszamy wiele interesujących tematów, które pozwolą nam lepiej zrozumieć, jak wodorowe innowacje wpłyną na przyszłość transportu
Bunt w Afryce - jak przewroty polityczne wpływają na rynek surowców energetycznych?
W Afryce w 2023 roku doszło do dwóch zamachów stanu. W Nigrze junta wojskowa przejęła władzę, mając prorosyjskie poglądy i dążąc do uniezależnienia się od Francji. W Gabonie przewrót miał miejsce po kontrowersyjnych wyborach, które wojsko uznało za sfałszowane. W obu przypadkach francuskie wpływy w regionie maleją, co może mieć dalekosiężne konsekwencje dla geopolityki regionu. Jakie konsekwencje czekają Francję oraz Unię Europejską w związku z malejącymi wpływami w Afryce i utratą kontroli nad surowcami energetycznymi, takimi jak ropa naftowa i uran? Rozmawiają Paweł Białas i Michał Forycki.
Rynek energii - problemy, rozwiązania i perspektywy
W odcinku podcastu pt. "Rynek energii w Polsce - problemy, rozwiązania i perspektywy" członkowie SKN Energetyki - Paweł Białas oraz Jan Waga - omawiają aktualną sytuację na rynku energii w Polsce.
W rozmowie przybliżają funkcjonowanie rynku energii, omawiają jego problemy oraz przedstawiają rozwiązania, które mogą pomóc w rozwoju rynku energii w Polsce, takie jak digitalizacja i zwiększenie znaczenia analizy rynku energii.
W odcinku poruszane są również perspektywy rozwoju rynku energii w Polsce oraz trendy, które będą miały wpływ na jego przyszłość.
Suwerenność energetyczna w polityce europejskiej i krajowej
W tym odcinka podcastu "Energetyczne Rozmowy" Julia Ćwiek oraz Paweł Białas rozmawiają o suwerenności energetycznej i jej znaczeniu w polityce krajowej oraz europejskiej. Poruszane są tematy bezpieczeństwa dostaw węglowodorów, roli odnawialnych żródeł energii czy warunków osiągnięcia suwerenności energetycznej.
Czy prawodawstwo unijne nadąża za transformacją energetyczną?
W kolejnym odcinku Energetycznych Rozmów, Paweł Białas oraz Mariusz Pająk próbują odpowiedzieć na pytania:
- Czy prawodawstwo unijne nadąża za transformacją energetyczną?
- Jak w ostatnich latach wyglądało prawodawstwo unijne w kontekście energetyki i w którym kierunku się ono rozwija?
- Na ile prawo unijne oraz krajowe radzi sobie z kryzysem energetycznym?
- Jakie są propozycje i perspektywy interwencji Unii Europejskiej na rynku energii?
Morskie farmy wiatrowe - przyszłość polskiej energetyki
Kolejny odcinek Energetycznych Rozmów dotyczy tematu o którym w najbliższych czasach może być głośno, czyli tematu morskich farm wiatrowych. Paweł Białas oraz Maciek Parmee rozmawiają na czym polega morska energetyka wiatrowa i jak różni się od tej lądowej, o przyszłości tej technologii w Polsce, ale również o tym jak wygląda rynek europejski oraz globalny.
Paliwa syntetyczne czy elektryki? Co nas czeka po 2035 roku?
W tym odcinku członkowie SKNu Energetyki - Paweł Białas oraz Gabriel Świetlik omawiają przyszłość nowoczesnych technologii energetycznych stosowanych w transporcie, w tym e-paliw, paliw syntetycznych i pojazdów elektrycznych, oraz ich potencjalny wpływ na sektor energetyczny oraz transport po 2035 roku.