Edycja 2019/2020

Edycja 2019/2020

IV już edycja Energetyki Dla Każdego przeznaczona była dla osób nie mających żadnej styczności z branżą. W spotkaniach organizowanych w gmachach Szkoły Głównej Handlowe w Warszawie. Program EdK został tak przystosowany, aby Energetyczni Nowicjusze wynieśli sporą porcję wiedzy, a i wyjadacze w tej dziedzinie nie wyszli z wykładów z niczym. Oto krótkie podsumowanie całego projektu.
19 listopada 2019
dr Stanisław Brzęczkowski – Główny Specjalista w Pionie Rozwoju Rynku Gazu z GAZ-System S.A. w czasie swojego spotkania opowiedział o funkcjonowaniu operatora systemu przesyłowego na rynku gazu. Odpowiedział także na pytania m.in. o to jak działa przesył gazu ziemnego na terenie Polski oraz jak cała branża przesyłu funkcjonuje „od środka”.
26 listopada 2019
Maciej Janowski- Lead Specialist for European Integration Policy w PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.), uprzednio doświadczenie zawodowe zdobywał w PGE. Absolwent Energetyki na Politechnice Warszawskiej rozpoczął dzień swoją prelekcją: ,,Energia Elektryczna: dobro, towar czy magia?", w czasie której zaprezentował podstawy rynku energii oraz możliwości jego rozwoju. Wyjaśnione zostało także w jakim stopniu te kwestie mają wpływ na nas - odbiorców.

Tomasz Jerominek- Kierownik Projektu w Veolia term SA przeprowadził wykład na temat: ,,Magazyny energii elektrycznej: recepta dla sektora energetycznego czy sfera innowacji?”. Prelegent odpowiedział także na nurtujące nas pytania: Jak funkcjonują magazyny energii? Jak się z nich korzysta? Jaka jest ich rola w systemie elektroenergetycznym?
3 grudnia 2019
Adrian Struski- Absolwent Politechniki Poznańskiej,  Przedstawiciel Nuclear engineering/Energetyka jądrowa MSKN Polonium. Swoje doświadczenie zdobywał m.in. podczas praktyk w NCBJ, gdzie wykonywał obliczenia matrycy berylowej podwarszawskiego reaktora Maria, odbył staż w JINR, gdzie prowadził badania nad rozszczepieniem uranu i produkcją plutonu dla ADR oraz pracował przy budowie elektrowni jądrowej w Finlandii, dzięki czemu przedstawił wiadomości o rozwoju współczesnych wielkich budów jądrowych. Temat prelekcji brzmiał: „Praktyczne wyzwania przy budowie elektrowni jądrowej"

Tomasz Hanusek-  Polskie Towarzystwo Nukleonicze, Absolwent Politechniki Poznańskiej przedstawił na swoim wykładzie wszystkie kluczowe informacje dotyczące podstaw energetyki jądrowej, wprowadził do promieniotwórczości oraz zaprezentował kilka ciekawych statystyk.

Rafał Mińko- Przedstawiciel Państwowej Agencji Atomistyki, podczas swojego wykładu zatytułowanego „Czarnobyl. Regulamin eksploatacji elektrowni w teorii i praktyce” przedstawił elementy budowy reaktora kluczowe dla powstania awarii oraz pokazał czym jest i jak się liczy operatywny zapas reaktywności w reaktorze RBMK. Dodatkowo skonfrontowane zostały działania operatorów z regulaminami eksploatacji, a to wszystko w otoczce automatyki reaktora RBMK

Karol Wakulicz
Koordynator EDK 2019/2020
Copyright (c)2020, All Rights Reserved.